Endrit Krasniqi
21 Shkurt, 2024
233 Views
goal no goal betting

Mirë se vini, në rishikimin tonë, ku ne zhytemi në botën e kushteve të basteve Gol Jo Gol. Qëllimi ynë është ta zbërthejmë këtë temë në një mënyrë që të jetë e lehtë për t’u kuptuar nga të gjithë.

Kuptimi i basteve Gol Jo Gol

Bastet Gol Jo Gol janë një mundësi basti për sportin e futbollit. Ky lloj basti kërkon që lojtarët të parashikojnë nëse të dyja skuadrat do të shënojnë një gol gjatë ndeshjes ose nëse një ose të dyja skuadrat nuk do të arrijnë të gjejnë rrjetën.

Imagjinoni një ndeshje midis ekipit A dhe ekipit B. Nëse besoni se të dyja skuadrat do të shënojnë nga një gol brenda 90 minutave (plus kohën e ndalimit), do të vini bast për “Gol” në anën, nëse mendoni se një ose të dyja skuadrat fitojnë. ;nuk shënoni, pastaj ”Jo gol”; është vendi ku do të vendosni bastin tuaj. Një bast “Jo gol” varet nëse të dyja skuadrat mund të gjejnë rrjetën gjatë lojës.

Është e rëndësishme të theksohet se ky lloj basti nuk ka rëndësi se cila skuadër del fituese ose nëse rezultati përfundimtar përfundon në barazim. Fokusi i vetëm është nëse të dyja skuadrat shënojnë nga një gol gjatë ndeshjes.

Variantet dhe Kombinimet

Përveç bastit Gol Jo Gol, disa variacione dhe kombinime mund të rrisin dëshirën dhe dinamizmin e këtij lloji të bastit. Në këtë artikull, ne do të shqyrtojmë disa variacione:

• Kombinimi Gol Jo Gol: Vendosni bastet Gol Jo Gol me llojet e basteve, si rezultati i saktë ose rezultatet 1X2.
  • Goli i pjesës së parë: përqendrimi në bastet jo gol për gjysmën e një ndeshjeje.
  • Gol Jo Gol Pjesa e parë dhe e dytë: baste që kanë të bëjnë si pjesën e parë ashtu edhe atë të dytë, duke vlerësuar veçmas praninë e golave në secilën pjesë.
  • Pjesa e dytë Gol Jo gol: përqendrimi në pjesën e dytë të një loje.

Çdo opsion ofron një qasje për bastet Gol Jo Gol, duke fuqizuar lojtarët të personalizojnë bastet e tyre dhe të zbulojnë strategjitë. Seksionet pasuese do të gërmojnë në këto variacione për të ofruar një përmbledhje të mundësive të basteve.

Kombinimet Gol Jo Gol në detaje

Kombinimet gol jo gol përfshijnë bashkimin e parashikimeve, me lloje që rrisin shanset dhe injektojnë më shumë emocion në përvojën e basteve. Le të hedhim një vështrim në disa shembuj duke përdorur një ndeshje midis Juventusit dhe AC Milan si ilustrim.

• Gol Jo Gol Combo + Rezultati i saktë: Në këtë skenar, basti juaj nuk fokusohet vetëm nëse të dyja skuadrat do të shënojnë, por në rezultatin e lojës. Për shembull, mund të vendosni një bast për një gol që shënohet, me rezultatin e saktë 2:1 në favor të Juventusit. Për të fituar, të dyja skuadrat duhet të shënojnë nga një gol dhe ndeshja duhet të përfundojë me epërsinë e Juventusit 2:1.
  • Gol Jo Gol Combo + 1X2 Rezultati: Këtu, ju kombinoni një bast në Gol Jo Gol me parashikimin e rezultatit të ndeshjes (1 për një fitore të ekipit vendas, X për një barazim, 2 për një fitore të ekipit mysafir). Për shembull, ju vini bast për një gol që shënohet dhe Juventus fiton me rezultatin 1:0. Për të fituar këtë bast, të dyja skuadrat duhet të shënojnë nga një gol. Juventusi duhet të dalë fitimtar.
  • Gol Jo Gol i kombinuar me Mbi/Nën: Në këtë situatë, vënia e një basti në Gol Jo Gol shoqërohet me parashikimin e numrit të golave që do të shënohen në ndeshje – duke vendosur nëse do të jenë mbi (Mbi) ose nën (Nën) një kufi të caktuar të vendosur nga ofruesi i basteve. Për shembull, ju mund të vendosni një bast në një skenar ku të dyja skuadrat shënojnë në një gol dhe numri total i golave në lojë është tre ose më shumë.

Këto raste nxjerrin në pah disa nga çiftet që përfshijnë bastin Gol Jo Gol dhe baste të tjera të ndryshme. Është e rëndësishme të theksohet se shanset do të ndryshojnë në bazë të kompleksitetit të bastit dhe kombinimet që përfshijnë gola ose asnjë gol mund të paraqesin probabilitet fitimi në krahasim me bastet, megjithëse me rrezik të shtuar.

Bast për golin e pjesës së parë

Në këtë skenar, lojtari duhet të parashikojë nëse të dyja skuadrat do të shënojnë një gol brenda 45 minutave nga loja. Le të përdorim si shembull një ndeshje mes Juventusit dhe AC Milan. Nëse dikush mendon se të dyja skuadrat do të shënojnë në pjesën e parë, ai mund të vendosë një bast për ‘golin e pjesës së parë’, nga ana tjetër, nëse beson se njëra ose të dyja skuadrat nuk do të shënojnë në 45 minuta, ata mund të vendosin bastin në “Nuk ka gol në pjesën e parë” Ky lloj i veçantë basti kërkon një zotërim të karakteristikave dhe stileve të lojës së secilit ekip, pasi është thelbësore të vlerësohen gjasat që të dyja skuadrat të shënojnë ose të mos shënojnë në pjesën e parë. . Në mënyrë tipike, skuadrat priren të jenë më të kujdesshëm gjatë kësaj periudhe sesa gjatë pjesës së parë.

Fokusimi në bastet e pjesës së dytë

Bastet në pjesën e dytë janë mjaft të ngjashme me bastet në pjesën e parë, por përqendrohen rreth asaj që ndodh në minutat 46 deri në 90 të një ndeshjeje. Lojtari duhet të parashikojë nëse të dyja skuadrat do të shënojnë një gol gjatë kësaj kohe. Të kuptuarit e taktikave të çdo ekipi dhe ndryshimet e mundshme të bëra gjatë pjesës së parë bëhet thelbësore për të bërë parashikime.

Gol Jo Gol Pjesa e parë dhe e dytë

Në bastet Gol Jo Gol për pjesën e dytë, është si një kthesë në llojin Gol Jo Gol, ku ju shikoni golat veç e veç në secilën pjesë të lojës. Në këtë rast, lojtari duhet të parashikojë nëse të dyja skuadrat do të shënojnë të paktën një gol në pjesën e parë (1) dhe të dytë (2) të ndeshjes.

Për shembull, le të shqyrtojmë një ndeshje mes Juventusit dhe AC Milan. Këtu janë disa baste zgjedhje:

1. Gol Gol Pjesa e parë – Jo Gol Pjesa e dytë: Të dyja skuadrat do të shënojnë gol në pjesën e parë, por një ose të dyja skuadrat nuk do të shënojnë gol në pjesën e dytë.
  2. Jo Gol Pjesa e parë – Gol Gol pjesa e dytë: një ose të dyja skuadrat nuk do të shënojnë në pjesën e parë, por të dyja skuadrat do të shënojnë në pjesën e dytë.
  3. Gol Gol Pjesa e parë – Gol Gol Pjesa e dytë: të dyja skuadrat do të shënojnë gola në pjesën e parë dhe të dytë.
  4. Jo Gol Pjesa e parë – Jo Gol Pjesa e dytë: një ose të dyja skuadrat nuk do të shënojnë gol as në pjesën e parë as në pjesën e dytë.

Ky lloj basti kërkon shqyrtimin e strategjive dhe performancës së secilit ekip në fushë. Ai përfshin parashikimin e gjasave që të dyja skuadrat të shënojnë në secilën pjesë. Ndërsa këto baste zakonisht ofrojnë shanse në krahasim me bastet pa gol, ato gjithashtu vijnë me rrezik të shtuar.

Baste të tjera në lidhje me Gol Jo Gol

Përveç basteve Gol Jo Gol që kemi diskutuar tashmë, ka variacione që mund të kombinohen me opsionin Gol Jo Gol. Këtu janë disa shembuj:

1. Mbi/Nën: Ky bast përfshin parashikimin nëse numri i përgjithshëm i golave të shënuar në një ndeshje do të jetë më i lartë ose më i ulët se vlera e vendosur nga kompnia (Mbi 2,5 ose nën 2,5).
  2. Rezultati i saktë: Në këtë lloj basti, ju duhet të merrni me mend rezultatin përfundimtar të lojës, duke marrë parasysh golat e shënuar nga të dyja skuadrat.
  3. Handikap: Ky bast përfshin dhënien e një skuadre një avantazh ose disavantazh për sa i përket golave për të barazuar fushën e lojës midis dy skuadrave me aftësi të ndryshme.
  4. Shansi i dyfishtë: Ky bast ju lejon të vini bast në dy nga tre rezultatet e mundshme në një ndeshje (1X, X2 ose 12) për të rritur shanset tuaja për të fituar.
  5. Live: Këto baste vendosen gjatë lojës dhe shanset ndryshojnë në bazë të ngjarjeve që ndodhin në fushë.

Këta janë disa shembuj të opsioneve të basteve që mund të kombinohen me bastet Gol Jo Gol për të shtuar kompleksitet në përvojën tuaj të basteve. Është gjithmonë thelbësore të analizohen ndeshjet dhe ekipet përpara se të vendosni ndonjë bast për shanset për të fituar.

Emra të ndryshëm bastesh Gol Jo Gol

Kompani të ndryshëm mund të përdorin emra të ndryshëm për bastet Gol Jo Gol. Ndërsa emrat mund të ndryshojnë, ideja thelbësore mbetet e qëndrueshme në të gjitha platformat. Kushtet standarde për këtë lloj basti përfshijnë Gol Jo Gol (Gol/Gol. Pa gol/Pa gol)BTTS  (Both Teams To Score), dhe Gol/Pa gol (G/NG). Këto terma sillen rreth parashikimit nëse të dyja skuadrat do të shënojnë në një ndeshje. Pavarësisht se si quhet, qëllimi kryesor është gjithmonë të parashikohet rezultati i golave të shënuar.

Për cilat sporte mund të vendosni bast?

Bastet Gol Jo Gol zakonisht lidhen me futbollin. Kanë fituar popullaritet si në mesin e kompanive, ashtu edhe në mesin e bastvënësve. Ndërsa teknikisht mund të aplikohen në sporte të tjera, në praktikë bastet Gol Jo Gol fokusohen kryesisht në futboll.

Në të kundërt, me sportet si hendbolli ose hokej mbi akull, lojërat e futbollit mund të përfundojnë pa asnjë ekip që shënon gol. Ky aspekt unik i bën bastet Goal/Pa Goal veçanërisht të përshtatshme për ndeshjet e futbollit.